2024: Jeziki za mir

Po vsej Evropi se 700 milijonov Evropejcev, ki živijo v 46 državah članicah Sveta Evrope, spodbuja k učenju več jezikov v katerikoli starosti, v šoli ali izven nje. Svet Evrope po celi Evropi spodbuja večjezičnost v prepričanju, da jezikovna raznolikost predstavlja pomembno orodje za doseganje boljšega medkulturnega razumevanja in hkrati predstavlja ključno sestavino bogate kulturne dediščine naše celine. 
Na pobudo Sveta Evrope iz Strasbourga že od leta 2001 vsako leto 26. septembra praznujemo evropski dan jezikov – skupaj z Evropsko komisijo.

Larino jezikovno potovanje po Evropi

Jeziki, ki jih boste srečali na naslednjih straneh, odražajo raznolikost kultur in tradicij, ki obstajajo druga ob drugi na naši celini. Nekatere od približno 225 jezikov, ki so v Evropi avtohtoni, govorijo milijoni, drugi, ki jih govori le peščica ljudi, pa so žal blizu izumrtja.

Na tem kratkem popotovanju boste odkrili številne podobnosti. Evropski jeziki v veliki meri spadajo v tri glavne skupine: slovansko, romansko in germansko, pri čemer imajo jeziki v vsaki skupini podobne korenine – vendar so se skozi stoletja razvijali v različne smeri. Spoznali boste tudi razlike med njimi: raznolikost abeced (kot so latinica, cirilica, grška, armenska in gruzijska) s pogosto umetelnimi pisavami, kako se lotevajo ustvarjanja besed za nove izume ter njihov včasih skrivnostni izvor. Vsi imajo svojo edinstveno identiteto in svojo zgodbo.

Larino potovanje:    https://cdn.ecml.at/EDL/language-journey/pdf/language-journey-SL.pdf

Talk to me/Pogovarjaj se z mano:  https://www.youtube.com/watch?v=Fy7JjJMnKEg

European day of languages: quiz/kviz: https://www.youtube.com/watch?v=Jh45UXO0_rk

Kako se pozdravljamo po svetu:  https://www.youtube.com/watch?v=472AnCrHYVs

Dostopnost